Filmografie

Cateva informatii despre mine:
Nume:
Victor Antonescu
Data nasterii: 16 iulie 1936/ Bucuresti

lamasadelucru.jpg

  * ANIMATIE *

– La carnaval – regie Constantin Popescu
– Caciulita cu ciuc rosu – regie Constantin Popescu
– Fier vechi (publicitar) – regie Dumitru Hojbota
– Matura nazdravana – regie Iulian Hermeneanu
– Sticletele – regie I. Hermeneanu si Badea Artin
– Dan Nazdravan – regie Ion Truica
– Furnica – regie Badea Artin
– Felix – Surasul sfinxului – regie Marin Ionescu
– Mitica (doua acte) – regie Nell Cobar
– Fata mosului si fata babei – regie Angela Buzila
– Baiatul care facea totul pe jumatate – regie Stefan Munteanu
– Posta la inaltime (documentar) – regie Mariana Petculescu
– Primul ajutor (documentar) – regie Stefan Roman
– Circulatia rutiera (documentar) – regie Dumitru Caranfil
– Profilaxia cancerului la femei (documentar) – regie Hristu Poluxis
– Lectia de botanica (documentar) – regie Doina Tarnavschi
– Sistematizarea transporturilor (documentar) – regie Dumitru Caranfil
– Impostorul – regie Paul Mateescu Socrate
– Orice nas isi are nasul – regie Victor Antonescu si Eduard Sasu
– Ideal (din – Pamantul oamenilor ) – regie Constantin Mustetea, Victor Antonescu, Genoveva Georgescu, Olimp Varasteanu, Virgil Mocanu si Ion Popescu Gopo.
– Greierele si furnica – regie Victor Antonescu
– Jos masca – regie Victor Antonescu
– Invitatie (utilitar) – regie Victor Antonescu
– Sucul de rosii (publicitar) – regie Victor Antonescu
– Iepurii si broastele – regie Victor Antonescu
– Stejarul si trestia – regie Victor Antonescu
– Robinson Crusoe – ( lung metraj ) – 9 acte – regie Victor Antonescu
– Viata romantata a lui Gherase ( I – II ) – regie Victor Antonescu, Badea Artin
– Scoala amorasilor – regie Victor Antonescu
– Aventurile lui Fitecine – regie Victor Antonescu
– Servodirectia hidraulica ( doua acte ) – documentar- regie Victor Antonescu
– Mihaela la dentist – regie Victor Antonescu
– Robotelul Mihaelei – regie Victor Antonescu
– Gradina Mihaelei – regie Victor Antonescu
– Mihaela detectiv – regie Victor Antonescu
– Defect – regie Virgil Mocanu
– Pana de energie – regie Victor Antonescu
– Avarie la babord – regie Victor Antonescu
– Epava – regie Victor Antonescu
– Aligatorii – regie Victor Antonescu
– Varanul – regie Victor Antonescu
– Planeta oceanelor – regie Victor Antonescu
– Soarele si trandafirul – regie Badea Artin
– Bicicletele – Regie Victor Antonescu
– Recuperare ratata – regie Victor Antonescu
– Relicva – regie Victor Antonescu
– Roboti si roboti – regie Victor Antonescu
– Lectura – regie Victor Antonescu
– Pradati – regie Victor Antonescu
– Intalnirea – regie Victor Antonescu
– Somn agitat – regie Victor Antonescu
– Miaulady – regie Victor Antonescu
– Complotul – regie Victor Antonescu
– Compromisi – regie Victor Antonescu
– Santaj – regie Victor Antonescu
– Capcana – regie Victor Antonescu
– Asediul – regie Victor Antonescu
– Dileme – regie Victor Antonescu
– Lupta navala – regie Victor Antonescu
– Adversarii – regie Victor Antonescu
– Uimitoarele aventuri ale muschetarilor ( lung metraj ) – regie Victor Antonescu
– Mingiile de ping-pong – regie Victor Antonescu
– Confuzii – regie Victor Antonescu
– Fotografii – regie Victor Antonescu
– Incurcaturi – regie Victor Antonescu
– Prizonieri – regie Victor Antonescu
– Visele interzise ale lui Tommy (lung metraj – 8 episoade) – regie Alberto Chimenz – Italia.
– Descoperind lumea (lung metraj – 9 episoade) – regie Alberto Chimenz
– Turnirul (publicitar) – regie Victor Antonescu
– Halli-Lulu -(publicitar) – regie Victor Antonescu
– Herzklopfen -(publicitar) – regie Victor Antonescu

   * REGIE *

– Orice nas isi are nasul – regie Victor Antonescu si Eduard Sasu
– Ideal (din – Pamantul oamenilor ) – regie Constantin Mustetea, Victor Antonescu, Genoveva Georgescu, Olimp Varasteanu, Virgil Mocanu si Ion Popescu Gopo.
– Greierele si furnica – regie Victor Antonescu
– Jos masca – regie Victor Antonescu
– Invitatie (utilitar) – regie Victor Antonescu
– Sucul de rosii (publicitar) – regie Victor Antonescu
– Iepurii si broastele – regie Victor Antonescu
– Stejarul si trestia – regie Victor Antonescu
– Robinson Crusoe – ( lung metraj ) – 9 acte – regie Victor Antonescu
– Viata romantata a lui Gherase ( I – II ) – regie Victor Antonescu, Badea Artin
– Scoala amorasilor – regie Victor Antonescu
– Aventurile lui Fitecine – regie Victor Antonescu
– Servodirectia hidraulica ( doua acte ) – documentar- regie Victor Antonescu
– Mihaela la dentist – regie Victor Antonescu
– Robotelul Mihaelei – regie Victor Antonescu
– Gradina Mihaelei – regie Victor Antonescu
– Mihaela detectiv – regie Victor Antonescu
– Pana de energie – regie Victor Antonescu
– Avarie la babord – regie Victor Antonescu
– Epava – regie Victor Antonescu
– Aligatorii – regie Victor Antonescu
– Varanul – regie Victor Antonescu
– Planeta oceanelor – regie Victor Antonescu
– Bicicletele – Regie Victor Antonescu
– Recuperare ratata – regie Victor Antonescu
– Relicva – regie Victor Antonescu
– Roboti si roboti – regie Victor Antonescu
– Lectura – regie Victor Antonescu
– Pradati – regie Victor Antonescu
– Intalnirea – regie Victor Antonescu
– Somn agitat – regie Victor Antonescu
– Miaulady – regie Victor Antonescu
– Complotul – regie Victor Antonescu
– Compromisi – regie Victor Antonescu
– Santaj – regie Victor Antonescu
– Capcana – regie Victor Antonescu
– Asediul – regie Victor Antonescu
– Dileme – regie Victor Antonescu
– Lupta navala – regie Victor Antonescu
– Adversarii – regie Victor Antonescu
– Uimitoarele aventuri ale muschetarilor ( lung metraj ) – regie Victor Antonescu
– Mingiile de ping-pong – regie Victor Antonescu
– Confuzii – regie Victor Antonescu
– Fotografii – regie Victor Antonescu
– Incurcaturi – regie Victor Antonescu
– Prizonieri – regie Victor Antonescu
– Turnirul (publicitar) – regie Victor Antonescu

  * SCENOGRAFIE *

– Surasul Sfinxului – regie Marin Ionescu
– Posta la inaltime – regie Mariana Petculescu
– Viata romantata a lui Gherase ( I si II ) -regie Badea Artin,Victor Antonescu
– Scoala amorasilor – regie Victor Antonescu
– Aventurile lui Fitecine – regie Victor Antonescu
– Visele interzise ale lui Tommy – regie Alberto Chimenz
– Relicva, Roboti si roboti, Pradati, Intalnirea, Somn agitat, Miaulady, Complotul, Compromisi,  Santaj, Capcana, Asediul, Lupta navala, Adversarii, Confuzii, Fotografii, Incurcaturi, Prizonieri –  regie Victor Antonescu.
– Descoperind lumea ( lung metraj ) – partial – regie Alberto Chimenz

  * SCENARII *

– Greierele si furnica
– Jos masca
– Invitatie
– Iepurii si broastele
– Stejarul si trestia
– Scoala amorasilor
– Mihaela le dentist
– Robotelul Mihaelei
– Gradina Mihaelei
– Mihaela detectiv
– Lectura
– Pradati
– Intalnirea
– Somn agitat
– Miaulady
– Complotul
– Compromisi
– Santaj
– Capcana
– Asediul
– Dileme
– Lupta navala
– Adversarii
– Mingiile de ping-pong
– Confuzii
– Fotografii
– Incurcaturi
– Prizonieri

 

 
* DISTINCTII OBTINUTE *


– Greierele si furnica – premiul PERLA TELEVIZIUNII ITALIENE – Milano 1970
– Stejarul si trestia – mentiune Moscova 1971
– Epava – premiul III – Cantarea Romaniei editia a II
– Pana de energie – mentiune pentru regie la Cupa de Cristal 1978
                                  – Premiul ACIN 1978
– Bicicletele – Premiul CNOP – Piatra Neamt 1982
– Stejarul si trestia – mentiune pentru regie – Tampere 1972
– Somn agitat – Premiul CNOP 1983
– Roboti si roboti – Premiul I ASIFA – rom 1983
– Lectura – Premiul CNOP pentru regie 1983
– Intalnirea – Premiul CNOP pentru regie 1984
– Intalnirea – Premiul ACIN  pentru regie 1983
– Somn agitat – Premiul ACIN  pentru regie 1984
– Somn agitat – Premiul pentru regie – Piatra Neamt 1984
– Somn agitat – Premiul II Cupa de Cristal 1984
– Compromisi – Premiul ACIN pentru regie 1985
– Asediul – Marele Premiu – Piatra Neamt 1986
– Asediul – Premiul I Cupa de Cristal 1986
– Cei trei muschetari – Premiul I Cantarea Romaniei 1987
– Somn agitat – Premiul special – Teheran 1987
– Uimitoarele aventuri ale muschetarilor – lung metraj – premiul CNOP 1987
– Uimitoarele aventuri ale muschetarilor – lung metraj – Marele Premiu – Piatra Neamt 1988
– Robinson Crusoe – lung metraj – Marele Premiu – Chisinau 1991; Premiul juriului Filmului pentru copii – Piatra Neamt 1991

 

 

 

1 thought on “Filmografie”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *