ANIMAFILM – SCURT ISTORIC STATISTIC -4

Grija pentru perspectiva filmului de animatie s-a vazut si prin crearea de colective din care, dupa dobandirea experientei in filmul de animatie, foarte multi au fost promovati in activitati mai complexe, lasand locul lor pentru alti invatacei.

 Desenatori animatie 2, intermediare, contur si culoare (doar la desenul animat.

Din aceasta categorie, multi dintre ei vor promova in elita de animatori , ilustratori diafilm – diapozitiv, asistenti imagine, sau vor indeplini atributii ce reveneau asistentilor de regie.

Feizan Achiriloaiei, Gabriela Anghel, Adriana Andreescu, Ana Andreescu, Mircea Arapu, Anica Avram, Mihaela Bandalac,  Astrid Bojin, Maria Bucur, Doina Bunescu, Virginia Calofir, Marilena Catrici, Ivonne Cezar (Toader), Doina Cionga,  Sanda Coada (Sasu), Elena Coman, Mihai Cretu, Anca Cristea, Doina Danescu, Lavinia Dinu, Mihaela Dobocan, Anca Feldman, Gioconda Filimon, Stefania Gatlan, Tatiana Gherghina,Vlad Gheorghiu, Gabriela Ghita, Silvia Ghita, Elena Godeanu, Nadejda Gorenco, Elena Grecea, Alida Guta, Marilena Hermeneanu, Bogdan Hojbota, Liliana Ignat (Saceanu), Dana Iliescu, Marioara Ion, Anita Ionescu, Silvia Ionescu, Aurelia Ivan (Ghilia), Metta Kariofili, Constanta Kelemen, Elisabeta Lalier, Puiu Livadaru, Erica Luca, Octavia Lupan, Cornelia Manea, Paul Marin, Mariana Melconian, Alma Melnic, Nicolae Meret, Doina Mihai, Afrodita Mija, Mariana Murtaza, Mihaela Neacsu, Elena Nicolau, Rodica Oancea, Cristina Galateanu (Padureanu), Ioana Paunescu (Profirescu), Mihaela Parjolea, Nicolae Petcu, Ileana Petrescu (Ionescu), Elisabeta Polihroniade, Marieta Proviteanu, Monica Radulescu, Aurelia Rosu, Horia Ruja, Ciresica Secu, Adriana Simionescu, Constanta Smarandache, Dominic Stanca, Elena Stefan, Ioana Tabacu, Tatiana Teodorescu, Andreea Terek, Corina Tofan, Gabriela Tofan, Mihaela Tomescu, Corina Trentea, Geo Tuica, Georgeta Tentulescu, Eugenia Utescu, Maria Vancea, Constanta Vasile, Maria Vajiac, Doina Vintila, Iuliana Vlad, Iulian Voicu, Manuela Vrabie, Razvan Vrabie, Radu Zarafu, Andrei Wegeman.

Redactori film animatie.

Sami Damian, Nona Dimitriu, Dana Duma, Silvia Florescu, Lora Herescu, Irina Horea, Georgeta Horodinca, Petru Jales, Silvia Kerim, Adrian Leonte, Ileana Malancioiu, Ludmila Patlanjoglu, Grigore Traian Pop, Teofil Popescu, Cecilia Radulescu, Andrei Roman, Marin Sorescu, Vatzlav Stukas, Marin Tarangul

(8 dintre ei au scris si scenarii)                                                                                                                                

     Scenografi (decoruri), din care 13 colaboratori

Mihail Ardas, Doina Botez, Traian Bradean, Octav Catrici, Irina Cotlarciuc, Valeriu Chende, Radu Damaceanu, Rodica Dimiu, Alina Dumitrescu, Dan Dumitrescu, Firu Dumitrescu, Anca Florea, Gheorghe Grigorescu, Nicolae Hizan, Doina Levintza, Ion Olaru, Dana Pacepa (Damaceanu), Doina Paraschiv, Damian Petrescu, Hubert Ramacher, Liliana Rosianu, Lucretia Sibianu, Constantin Simionescu, Dumitru Stefanescu, Benone Suvaila, Angi Petrescu Tiparescu.

Decor din serialul Aventuri Submarine

Asistenti regie;

   Elisabeta Antonescu, Pierette Berceanu – Athanasiu, Alla Gramescu, Filofteia Hojbota, Adriana Mosneagu.

  Operatori imagine, asistenti imagine, (la filmul de animatie ), foto-reporteri ( 2 colaboratori).

   Laurentiu Antonescu, Sorin Balogh, Anca Barbu, Angela Bunescu, Viorel Cotiga, Angelica Dragomir, Rodica Enescu, Constantin Gafton, Mihai Gavrilescu, Mariana Iordan, Constantin Iscrulescu, Elena Lazar, Roxana Mihalcea, Mugur Nedelescu, Nicolae Negrau, Camelia Nicolae, Lucian Olteanu, Olga Paraianu, Aurelia Perianu, Alexandru Popescu, Codrean Rad, Margareta Rad, Stela Ravas, Dan Radina, Gheorghe Rosu, Ion Stoica, Paul Ulieru , Milica Vodea, Plesa Voitin.

lucrul in echipa
la truca Eclaire
discutie la filmare